Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry jest chorobą, którą relatywnie łatwo jest wyleczyć. Co najbardziej istotne, należy pamiętać, że ważna jest przede wszystkim profilaktyka choroby – czyli dbałość o higienę skóry dziecka.

 

Jak szybko poprawia się stan skóry zaatakowanej przez pieluszkowe zapalenie skóry?

W zależności od nasilenia zmian poprawa stanu skóry dziecka następuje w trakcie kilku do kilkunastu dni stosowania zaleconych przez lekarza leków. Rodzice mają ogromny wpływ na tempo regeneracji zainfekowanej skóry dziecka. Częsta zmiana pieluszki, „wietrzenie” pupy dziecka, stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków i unikanie środków drażniących mają kluczowe znaczenie w procesie powrotu do zdrowia.

 

Choroby z którymi można pomylić pieluszkowe zapalenie skóry

Istnieje kilka innych chorób skóry, które – ze względu na podobieństwo objawów – można pomylić z pieluszkowym zapaleniem skóry.

– Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z chorób, która może być mylnie interpretowana jako pieluszkowe zapalenie skóry. Schorzenia te jednak różnią się lokalizacją zmian skórnych. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry wykwity pojawiają się w pierwszej kolejności w obrębie fałdów udowych, można ich się również spodziewać na skórze głowy – mówi Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jeżeli na skórze w okolicy pieluszkowej pojawią się krwawiące guzki, można się spodziewać, że lekarz skieruje dziecko na biopsję skóry. Takie objawy mogą sugerować histiocytozę X – chorobę charakteryzującą się zbyt dużą ilością histiocytów (czyli rodzaju komórek występujących w układzie odpornościowym). Jest to jednak bardzo rzadko występująca choroba.

– Z kolei zmiany skórne, którym towarzyszy  ból podczas oddawania stolca, są charakterystyczne dla wywołanego przez paciorkowce okołoodbytniczego zapalenia odbytu – dodaje Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.